סוגי סביבונים 2022

חנוכה הוא מהחגים היותר אהובים על ילדים, וברור לגמרי למה – סופגניות, חנוכיה, הדלקת נרות, דמי חנוכה, וכמובן סביבונים שלא מפסיקים לחדש.

לפניכם סקירה של שוק הסביבונים, מהקלאסיים עד החדשים, שמחכים לכם בחנויות לקראת חג חנוכה הקרב ובא.

חג החנוכה הוא מהחגים היותר אהובים על ילדים, אבל לא רק בזכות סביבונים, סופגניות ודמי חנוכה. חנוכה הוא חג של אור – של חנוכיות המציצות מחלונות הבתים ומשרים אווירה מיוחדת במינה.

חנוכה הוא מהחגים היותר משפחתיים שיש, בו מתכנסים יחד במשך שמונה ימים רצופים ומברכים על שציוונו להדליק נר חנוכה, והמקפידים אף מאריכים את הטקס עם שלל ברכות לחג מתוך ברכון לחנוכה.

אבל עבור הילדים, מה שמסמל אולי יותר מכל את החג זה סביבונים!

סביבוני עץ

מי לא מכיר את השיר, שגם הסבא והסבתא שלנו גדלו עליו, אשר אחד מבתיו מתחיל במילים: "מורי נתן סביבון לי בן – עופרת יצוקה". האם מישהו מהקוראים ראה פעם סביבון מעופרת יצוקה? סביר להניח שלא!

היום כבר לא מייצרים סביבונים מעופרת. זה יקר, זה מלכלך את הידיים, וכשהידיים אלה לוקחות סופגניה ומכניסות אותה לפה, זה גם מסוכן.

עופרת היא חומר רעיל. לכן, את העופרת בסביבונים החליפו כבר מזמן כבר מזמן חומרים אחרים, ידידותיים למשתמש. כיוון שזה קרה מזמן, אז התחליפים הראשונים לסביבוני העופרת היו סביבוני עץ.

סוגי סביבונים

סביבון עץ קלאסי הוא בעל צורה של תיבה מרובעת עם קצה מחודד מצד אחד, וידית לסיבוב מצד שני. על דפנות התיבה מופיעות האותיות: נ, ג, ה, פ, דהיינו: נס גדול היה פה!

בחו"ל (מה שנהוג לקרוא "ארצות הגולה") מחליפה את האות "פ" האות "ש", דהיינו: נס גדול היה שם!

למרות שסביבוני העץ הקלאסיים מסתובבים בינינו כבר שנים ארוכות, ולמרות שנכנסו לשוק סביבונים מחומרים אחרים, סביבוני העץ לא נעלמו מהשוק והם עדיין נמכרים לצד הסביבונים החדשים.

סביבוני עץ מעוצבים – עם השנים נוספו לצד הסביבונים המרובעים, סביבוני עץ מעוצבים בצבעים מרהיבי עין בשלל צורות: עגולים, משושים, שטוחים, מאורכים, עם שפיץ ארוך וידית קצרה, או להיפך… וכד'.

סביבוני פלסטיק

השנים חלפו, תור הפלסטיק הגיע ולסביבוני העץ קם מתחרה חדש, שנתן פייט משמעותי מבחינת המחיר ואף יותר מכך מבחינת אפשרויות העיצוב.

סביבון פלסטיק קלאסי הוא העתק של סביבון העץ הקלאסי, אך ייצורו זול, כאמור, מקודמו, וכתוצאה מכך גם מחירו לצרכן.

סביבון פלסטיק חלול – סביבון זה מורכב משני חלקים, תחתון ועליון, בדרך כלל מפלסטיק שקוף, כל חלק בצבע אחר. החלק העליון משמש מכסה לחלק התחתון ואת החלל הפנימי ממלאים בסוכריות כדוריות קטנטנות.

את הסביבון הזה אפשר לנצל בחנוכה ליצירה שילדים מתים עליה. אחרי שמתחסלות הסוכריות ניתן להמיס שוקולד בסיר ולצקת את הנוזל לתןך הסביבון, ולקרר. חשוב להקפיד לייצב את הסביבון לפני המזיגה.

קרטון ביצים ישמש בסיס מושלם לביצוע המשימה. לקירור מהיר מומלץ להכניס את קרטון הביצים על סביבוניו למקפיא.

סביבון ספירלה – סביבון העשוי בדרך כלל מפלסטיק. על גבי המשטח העליון של הסביבון מוטבעת דוגמה, אשר בתנועה סיבובית יוצרת לעיני המשָחק ספירלה מרהיבה ביופיה!

סביבון הולוגרמה – בדומה לסביבון ספירלה, על גבי שטח פניו העליון סביבון זה מודבק פילם אשר מקרין תוך כדי סיבוב תמונת הולוגרמה. מגניב ביותר!

סביבון מגנט – פטנט פשוט ומדליק. סביבון מפלסטיק בעל שפיץ מגנטי. לסביבון מצורפת פיסת פח מזוגזגת. מסובבים את הסביבון בצמוד לפיסת הפח, וראו זה נס – פיסת המתכת קופצת מצד לצד בתזזיתיות משעשעת ביותר.

סביבון אמנותי – ייחודו של סביבון זה נעוץ בשפיץ שהוא למעשה צבע או עיפרון מחודד. סביבון בדרך כלל אינו מסתובב בנקודה אחת אלא מטייל על גבי המשטח עליו הוא נמצא.

כשמסובבים סביבון אומנותי על דף נייר הוא מצייר עליו את מסלול התקדמותו המעגלית, המזכירה ציור של נוסחה מתמטית על ידי מחשב. כשמסובבים סביבונים עם צבעים שונים מתקבלת תמונה מרהיבת עין.

סוגי סביבונים

סביבונים חשמליים

סביבונים חשמליים מיוצרים בדרך כלל מפלסטיק ומצוידים בסוללה מיניאטורית המפעילה תכונות שונות ומגוונות. בפעולת הסיבוב הידנית נוצר המגע בין הסוללה למרכיב התכונה של הסביבון והחגיגה מתחילה.

סביבונים מאירים

קיים מבחר גדול מאוד של סביבונים מאירים, בגדלים שונים, עם תצוגות מגוונות ובמחירים שונים. כל הסביבונים המאירים פועלים על עיקרון דומה, אך החוויה שונה כמובן מסביבון אחד למשנהו.

סביבונים מנגנים – בדומה סביבונים המאירים קיימים גם סביבונים מנגנים, ויש כמובן סביבונים המשלבים את שתי התכונות גם יחד. המנגינה המופקת בשעת הסיבוב לקוחה בדרך כלל משירי חנוכה.

עם זאת, המנגינה יכולה גם להפתיע אתכם עם צלילים במקצב עכשווי כזה או אחר, שלא קשור בשום צורה שהיא לחנוכה, אבל העיקר – זה יעשה לכם שמח!

סביבון אתגרי – זהו סביבון חכם, עם צג דיגיטלי, גדול ביחס לסביבונים הסטנדרטיים. הסביבון הזה משמש הן כמשחק חברתי והן לאיתגור עצמי.

מה הרעיון? הסביבון יודע לספור את מספר הסיבובים של המסובב, והוא מציג אותם על הצג הדיגיטלי. תסובבו חזק – תצברו ניקוד גבוה, ולהיפך.

במשחק יחידני קיים האתגר להשתפר מסיבוב לסיבוב, מחנוכה לחנוכה, ולנצח את עצמכם כל פעם מחדש. משחק בחברה מציב, כמובן, את האתגר להיות אלוף האלופים בסביבון אתגרי לחנוכה!

מאחלים לכם חג מלא אור, מלא סופגניות וסביבונים לשמחה!